You are currently viewing Solidarnie na rynku pracy

Solidarnie na rynku pracy

„Krajobraz w pandemii i po niej. Solidarność na rynku pracy – rola firm społecznych” to tytuł spotkania on-line, którego gościem był Rafał Chmielewski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów „AS”, pomysłodawca i realizator wielu niebanalnych pomysłów, ceniący szeroko rozumianą współpracę z ludźmi, działania w zespole.

Podczas spotkania opowiedział m.in. o prowadzonej przez Stowarzyszenie działalności gospodarczej, w tym gastronomicznej, podzielił się sposobami na przejście przez pandemię.

Kilka pomysłów na trudny czas: dokładna analiza rynku, wykorzystanie szwalni w Centrum Aktywnego Seniora w Mławie – szycie maseczek (sprzedaż ogromnych ilości), szycie fartuchów ochronnych; sprzedaż obiadów na wynos i dowóz; wynagrodzenia dla 42 pracowników bez nadgodzin; zmiana grafików pracownikom, lepsze gospodarowanie czasem i produktami; dokładna analiza schematów systemu sprzedaży, w tym obrót bezgotówkowy seniorzy nauczyli się płacić kartą, przelewać pieniądze przez rachunek bankowy.

Opowieść Rafała Chmielewskiego poprzedziła prezentacja przygotowana przez Jolantę Zientek-Varga, która w FISE zajmuje się m.in. promocją ekonomii społecznej. Tematem prezentacji były ekonomia i przedsiębiorczość społeczna, w tym rola firm społecznych na rynku pracy, ich możliwości i zasady działania, a wszystko wzbogacone przykładami takich firm.

Spotkanie prowadziła Eliza Gryszko, która w FISE doradza podmiotom ekonomii społecznej.

Spotkanie zorganizowała Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych wspólnie z Biurem Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy w Centrum Przedsiębiorczości Smolna w ramach programu Ekosystem Ekonomii Społecznej.

Spotkanie skierowane było do przedstawicieli rad seniorów, osób pracujących z seniorami, a także prowadzących przedsiębiorstwa społeczne.

Autorka: Jolanta Zientek-Varga

Obrazem przedstawia grupę seniorek. Mężczyzna przekazuje zakupy starszej od niego kobiecie. Prezes Stowarzyszenia AS z seniorkami.

Zdjęcia: Archiwum Stowarzyszenia

Zobacz też: Materiał filmowy o Stowarzyszeniu Aktywny Senior