Nasz zespół niezmordowanie propagując ekonomię społeczną odbył na przestrzeni sześciu miesięcy szereg spotkań z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej na ulicy Grochowskiej 259a, aby przedstawić bliżej idee oraz możliwości jakie oferują rozwiązania oparte na ES w Polsce i na świecie.
W ramach programu „W drodze do sukcesu” odbyło się sześć spotkań, w których udział wzięło ok. 15 osób, w tym kilka przewlekle wykluczonych z rynku pracy. Podczas pierwszej wizyty odbyło się wzajemne zapoznanie prowadzących z uczestnikami i ustalenie reguł, które będą obowiązywać podczas zgromadzeń.
Po ustaleniu reguł przedstawicielki Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych przeszły do przybliżania idei ekonomii społecznej i prezentowania poszczególnych przedsiębiorstw jakie w jej ramach funkcjonują – z uwzględnieniem różnic między spółdzielnią, fundacją i stowarzyszeniem. Każda z tych form ma inne obowiązki i inne podstawy prawne. Teorię podparto przykładami. Na zakończenie spotkania poprosiliśmy podopiecznych OPSu o zastanowienie się nad pomysłem stworzenia przedsiębiorstwa społecznego.
Pomysły na przedsiębiorstwo społeczne
Po naszym powrocie na Grochowską okazało się, że osoby przewlekle bezrobotne kipią wręcz pomysłami związanymi z możliwościami, jakie oferuje ekonomia społeczna. Pojawiły się pomysły na tworzenie własnych swoich firm społecznych. Podczas burzy mózgów i konfrontowania ze sobą koncepcji, na placu boju zostały 2 pomysły.
Jednym z nich był bar mleczny „Alina Malina”, a drugim kawiarnia „Ciastko z literką”. W ramach ćwiczeń aktywizujących uczestnicy spotkania przygotowali prezentację swoich pomysłów i opowiadali o tym, jak będzie zorganizowane przyszłe przedsiębiorstwo społeczne. Byliśmy pod dużym wrażeniem kreatywności podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej.
Gość specjalny – Wojciech Jóźwiak z Kto rano wstaje
Na kolejne spotkanie przybył Wojciech Jóźwiak ze spółdzielni socjalnej „Kto rano wstaje”, aby opowiedzieć o tym, jak wygląda działanie przedsiębiorstwa społecznego w praktyce. Nie zabrakło informacji z jakimi trudnościami się mierzy, w jakich instytucjach musi składać dokumenty i, co najważniejsze, z czego czerpie największą satysfakcję. Pojawiło się mnóstwo pytań z sali, zainteresowanie pracą u pana Wojciecha zaskoczyło chyba wszystkich, ale z drugiej strony można było się tego spodziewać, wszak przedsiębiorstwa społeczne funkcjonują na zupełnie innych zasadach niż przedsiębiorstwa czysto komercyjne, przez co stanowią atrakcyjne miejsce pracy dla osób mających problem z konkurowaniem na rynku pracy.
Inspiracje – jak to się robi w Europie
Podczas przerwy między kolejnymi spotkaniami pracownicy naszej fundacji udali się do Portugalii, aby zapoznać się z tamtejszymi przedsiębiorstwami społecznymi. Dzięki temu podczas kolejnej wizyty w południowo praskim Ośrodku Pomocy społecznej mogliśmy opowiedzieć o inspiracjach zebranych podczas wizyt studyjnych w Portugalii – słuchacze żywo reagowali na koncepcje z południa Europy, zwłaszcza na kooperatywy związane z poniżeniem ceny i marnotrawienia żywności, takie jak „Fruta feia” i „Cooperativa Risoma”. Było to spotkanie inspirujące dla obydwu stron.
W środę 2️⃣6️⃣ października byliśmy w dwóch organizacjach. 👉👉Pierwszą z nich była malowniczo położona w centrum…
Opublikowany przez Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Niedziela, 30 października 2022
Mikołajki i finaliści konkursu ES im. Jacka Kuronia
Nasze ostatnie spotkanie poświęciliśmy na przedstawianie firm społecznych biorących udział w konkursie ES im. Jacka Kuronia.
Opublikowany przez Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Czwartek, 17 listopada 2022
Wspaniały był to czas. Dziękujemy wszystkim uczestnikom!
👉Wczoraj w Klubie Integracji Społecznej odbyły się Mikołajki. 🧑🎄🎅🎄🎁
👉Uczestnicy projektu „W drodze do sukcesu” po…
Opublikowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy Środa, 7 grudnia 2022